نامه مدیر مرکز کاشان شناسی دانشگاه کاشان درباره جلوگیری از برگزاری همایش "عبدالرزاق کاشانی و عزالدین محمود کاشانی"

۲۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۷:۵۶ کد : ۹۱۱۵ اخبار دانشگاه آخرین اخبار
تعداد بازدید:۲۱۰۹
محمد مشهدی نوش آبادی، مدیر مرکز پژوهشی کاشان‌شناسی دانشگاه کاشان به دلیل لغو برگزاری همایش ملی "عبدالرزاق کاشانی، عزالدین محمود کاشانی و عبدالصمد نطنزی" در تاریخ مقرر، در نامه‌ای به نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان، نماینده مردم کاشان و آران وبیدگل در مجلس و فرماندار کاشان دلایل اهمیت و ضرورت برگزاری این همایش را بیان و از آنان خواست در چارچوب وظایف و اختیارات خود، مشکل به وجود آمده را رفع نمایند، متن نامه بدین شرح زیر است:
نامه مدیر مرکز کاشان شناسی دانشگاه کاشان درباره جلوگیری از برگزاری همایش "عبدالرزاق کاشانی و عزالدین محمود کاشانی"

با سلام و احترام

مرکز پژوهشی کاشان‌شناسی دانشگاه کاشان در راستای مأموریت‌های تعریف‌شده برای شناساندن مشاهیر منطقه کاشان همایش بررسی آراء و آثار برگزار می کند تا ضمن معرفی این سرمایه های اجتماعی به مردم ایران اندیشه‌های آنان نیز مورد بررسی و نقد علمی قرار گیرد. لذا تاکنون دانشگاه کاشان درباره تعدادی از مشاهیر این خطه از جمله غیاث‌الدین جمشید کاشانی، باباافضل کاشانی و علامه ملامحسن  فیض کاشانی همایش‌های آبرومندی در سطح ملی و جهانی برگزار نموده است..

از آنجا که هفتصدمین سال وفات "عبدالرزاق کاشانی" مفسر بزرگ قرآن و "عزالدین محمود کاشانی" صاحب کتاب معروف مصباح‌الهدایه فرا رسیده بود دانشگاه کاشان تصمیم به برگزاری همایشی شایسته برای پاسداشت این دو شخصیت مانوس با قرآن و اسلام گرفت و از حدود یک سال قبل کارهای اجرایی آن با حضور مدیران شهرستان‌های نطنز و کاشان آغاز شد. سایت همایش ایجاد و برای همه دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فرهنگی پوستر و فراخوان مقاله ارسال گردید. همچنین مراکز حوزوی و دانشگاهی حمایت های خود را از این همایش اعلام کرده و دانشگاه کاشان را در برگزاری هرچه بهتر این همایش مورد تشویق قراردادند که مهمترین مراکز علمی و حوزوی در زمزه حامیان همایش عبدالرزق کاشانی و عزالدین محمود کاشانی عبارتند از: دانشگاه تهران، دانشگاه اصفهان، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی، انجمن آثار و مفاخر ملی، پژوهشکده حضرت امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی،  پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، انجمن علمی عرفان اسلامی ایران، انجمن حکمت و فلسفه ایران، مرکز پژوهشی میراث مکتوب، موسسه آموزش عالی حوزه علمیه اصفهان، مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی، پژوهشکده علوم و فرهنگ اسلامی وابسته به سازمان تبلیغات حوزه علمیه قم، دانشگاه ادیان و مذاهب قم، کتابخانه و موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، سازمان اسناد و کتابخانه جمهوری اسلامی ایران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام.

به‌هر حال از حدود چند ماه پیش که مقالات پس از فراخوان عمومی به دبیرخانه همایش ارسال شده است دانشگاه با کمک دیگر نهادهای شهر زمینه دعوت از مهمانان و سخنرانان و اسکان آنها را فراهم کرده است و حتی چند روز پیش دعوت‌نامه برای تمام ارسال‌کنندگان مقالات و ارائه‌کنندگان ارسال‌شده و حدود 80 شخصیت علمی از سراسر کشور برای شرکت در همایش دعوت‌شده‌اند.

با وجود انجام تمام برنامه ریزی ها و فراهم شدن تمام شرایط برای برگزاری این همایش ملی در کمال تعجب در آستانه برگزاری همایش روز چهارشنبه (23آبان) و یک هفته از آغاز این رخداد علمی و دانشگاهی دستگاه‌های اطلاعاتی شهر دانشگاه کاشان را از برگزاری این همایش بر حذر می‌دارند. البته دانشگاه هم با اینکه نهادی مستقل است و در چارچوب برنامه‌های آموزشی می‌تواند در محیط دانشگاه سخنرانی و هم‌اندیشی برگزار کند به ملاحظه احترام به میهمانان و شرکت‌کنندگان مجبور است این همایش ملی را برگزار نکند..

عدم برگزاری این همایش در کاشان به حیثیت یک شهر باسابقه هزاران ساله مدنیت و فرهنگ ضربه سنگینی وارد می‌کند و دانشگاه کاشان را که در رتبه ده دانشگاه جامع برتر کشور قرار دارد متزلزل خواهد کرد درحالی‌ که مراکز علمی خارج از شهر برای میزبانی و برگزاری این همایش ملی اعلام آمادگی کرده‌اند..

اکنون ضمن درخواست از شما مسوولان شهرستان کاشان برای جلوگیری از لغو این رویداد مهم فرهنگی آن‌هم در آستانه برگزاری آغاز هفته کتاب در کاشان که به عنوان پایتخت کتاب ایران شناخته می شود دلایل نادرستی لغو همایش را به عرض می‌رساند:.

1- علت اصلی مخالفت با همایش ملی عبدالرزاق کاشانی و عزالدین محمود کاشانی ترویج فرهنگ عرفان و صوفی‌گری خوانده‌شده است.

در پاسخ باید عرض شود اولاً این دو شخصیت برجسته در فرهنگ اسلامی به‌عنوان دو عارف عرفان نظری مطرح هستند و جایگاه آن‌ها در فرهنگ اسلامی به‌عنوان مفسر قرآن و ترویج کننده عرفان و اخلاق مطرح است و هیچ سلسله صوفیانه‌ای از ایشان نشاءت نمی‌گیرد و اساساً در مشی و سلوک شخصی توجهی به این امور نداشته‌اند، بلکه در دوره‌ا‌ی که تشیع جرم محسوب می‌شد و شیعیان مورد آزار و اذیت بودند کسانی مانند عبدالرزاق کاشانی به گسترش مفاهیم شیعی مانند ولایت امام علی (ع) و مهدویت مهدی صاحب الزمان (عج) می‌پرداختند، آیا شایسته است که در زادگاه خودشان که مهد تشیع است از برگزاری جلسه برای معرفی و پاسداشت این دو شخصیت برجسته  جلوگیری شود؟

ثانیاً یکی از کسانی که از اندیشه‌های ایشان استقبال کرده و کارهای علمی آن‌ها را ستوده و به آن استناد داده است امام خمینی (ره) است. چگونه است در نظام اسلامی که امام خمینی (ره) آن را بنیان نهاده و در هر موضوعی به آراء ایشان استناد می‌شود، شخصیت‌های موردتوجه و علاقه ایشان مطرود هستند؟

ثالثاً در این کشور هرسال و هرماه اثری از عبدالرزاق کاشانی و عزالدین محمود کاشانی منتشر و تصحیح می‌شود و یا هرروزه آراءشان موردتوجه و نقد و بررسی در مجامع و مجلات دانشگاهی است، چطور امکان ندارد در یک محیط دانشگاهی که موضوع رشته و واحدهای درسی آنها بررسی این افکار است و حتی مصباح‌الهدایه کاشانی عنوان دو واحد درسی دوره دکتری رشته ادبیات است امکان بررسی آراءشان وجود نداشته باشد..

رابعا دانشگاه یک‌ نهاد علمی است و در آن دیدگاه‌ها و نظرات موردنقد و بررسی قرار می‌گیرد و صرف طرح نظر کسی به‌منزله قبول نیست و اساساً هم‌اندیشی علمی برای ترویج و ترغیب به دیدگاه خاصی نیست.

2- اساساً جلوگیری از برگزاری یک گردهمایی علمی آن‌هم با سخنرانان داخلی و موضوعات سخنرانی مشخص حداقل در دانشگاه کاشان امر بی‌سابقه‌ای است و شائبه دخالت و شانتاژ و تحریک فرد یا افرادی را تقویت می‌کند. درمواجه با این موضوع باید گفت که یک چهره مذهبی و مسوول در شهرستان نطنز از ماه‌ها قبل تهدید به جلوگیری از برگزاری همایش کرده بود و با افراد مختلف دراین‌باره تماس داشت. لذا مایه تعجب است در همایشی که به بسیاری از حامیان آن به لحاظ نهادی به مراکز حوزوی وابسته هستند و مدیران آن دارای مدارج بالای دینی و مجتهد می‌باشند و شخصاً در حمایت از همایش به دبیرخانه نامه نوشته‌اند، بی‌اعتنایی و به این شانتاژها توجه شود..

3- اگر کسی تمام مدعیات در دفاع از برگزاری همایش را قبول نداشته باشد لااقل این نکته را باید قبول کند هر ملاحظه‌ای که دراین‌باره بود باید در طول یک سال گذشته به اطلاع دانشگاه می‌رسید. نه اکنون که هزینه‌های قابل ملاحظه و هزاران ساعت وقت صرف شده و تمام برنامه ریزی ها و آمادگی های لازم در برگزاری این همایش انجام شده است.

از طرفی دانشگاه کاشان بر اساس قرارداد با پایگاه استنادی جهان اسلام ملزم به برگزاری این همایش ملی است و عدم برگزاری آن به عنوان خلف وعده تلقی شده و به اعتبار دانشگاه لطمه زیادی می زند ضمن آنکه از حمایت های مادی و معنوی این پایگاه محروم می گردد..

در پایان امیدوارم با درایت و مدیریت شما این موضوع ختم به خیر شود و این اقدام بی‌سابقه در دوره مسئولیت شما ثبت نگردد. به‌هرروی هر تلاشی دراین‌باره ولو اینکه به مقصد هم نرسد قابل‌تقدیر و ستایش است و اگر همایش ملی عبدالرزاق کاشانی مفسر بزرگ قرآن اگر در زادگاهش کاشان برگزار نشود در جای دیگری از این مملکت که به عقاید و دانش و علم و معرفت دینی اهمیت می‌دهند برگزار خواهد شد اما حیثیت علمی، دینی و فرهنگی شهر و دانشگاه کاشان زیر سؤال خواهد رفت.

  با تجدید احترام  و آرزوی توفیق، نوزدهم آبان  ماه 1397

 

                                                                                            محمد مشهدی نوش آبادی

                                                                              رئیس مرکز پژوهشی کاشان شنناسی دانشگاه کاشان

 


نظر شما :