مرکز پژوهشی کاشان شناسی

English   |     |     |  
 انتخاب وب سایت:
نوع خبر 
 
 
افتتاح کتابخانه تخصصی کاشان شناسی دکتر ابراهیم عرفانی در دانشگاه کاشان

کتابخانه تخصصی کاشان شناسی با حضور واقف پروفسور شروین عرفانی طی مراسمی در دانشگاه کاشان افتتاح شد.

رئیس دانشگاه کاشان در این برنامه ،ارتباط دانشگاه با جامعه را از سیاست های اصلی دانشگاه بیان کرد و گفت: دانشگاه سعی دارد تا با برنامه های مختلف زمینه ارتباط دانشگاه با مردم و  جامعه و مردم را با دانشگاه فراهم سازد.

 

دکتر عباس زراعت،افتتاح کتابخانه کاشان شناسی را که به همت واقف دکتر شروین عرفانی در این دانشگاه راه اندازی شده یکی از اقدامات در این راستا دانست و افزود: خوشبختانه خیرین و واقفین این شهرستان  تاکنون خدمات ارزنده ای را  در زمینه های مختلف آموزشی، پژوهشی، رفاهی و ورزشی در این دانشگاه  بر جای گذاشته اند که ستودنی است.

 

وی نقش خیرین در توسعه علمی را حایز اهمیت دانست و گفت:  خیرین با فراهم کردن زمینه های علمی و فضاهای آرامش بخش برای دانشجویان می توانند در ارتقای سطح علمی جامعه نقشی مهم ایفا کنند.

 

دکتر زراعت به رتبه نخست دانشگاه کاشان در جذب خیرین و واقفین آموزش عالی کشور  اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر نیز شش پروژه عمرانی با مشارکت خیرین در این دانشگاه در حال ساخت است.

 

وی کیفی سازی و بین المللی کردن دانشگاه را از دیگر سیاست ها و برنامه ها بیان کرد و افزود: بدین منظور در ماه جاری دو کرسی علمی بین المللی به همت خیرین با موضوع های نجوم و انرژی با حضور  کارشناسان و متخصصان به نام دکتر رضا منصوری و دکتر محمد شاهیده پور در دانشگاه کاشان راه اندازی شده است.

 

رئیس دانشگاه کاشان به انعقاد بیش از 10 تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی با دانشگاه های خارج از کشور اشاره کرد و اظهار داشت: این تفاهم نامه ها به منظور تبادلات علمی و استفاده از پتانسیل های علمی دانشمندان خارج از کشور منعقد شده است.

 

دکتر زراعت اظهار امیدواری کرد تا با مشارکت خیرین بتوان گام های مؤثری را در راستای ارتقاء سطح علمی برداشت.

 

دکتر شروین عرفانی واقف کتابخانه کاشان شناسی دانشگاه کاشان نیز در این مراسم هدف از این اقدام را حفظ آثار غنی و فرهنگی نویسندگان و مؤلفان و اندیشمندان منطقه کاشان بیان کرد و گفت: هیچ خدمتی و تشویقی برای دانشجویان و جوانان کشور بهتر از این نیست که با سابقه فرهنگی و میراث غنی خود آشنا شوند.

 

وی شهر کاشان را جزء قدیمی ترین شهرهایی با پیوستگی تمدنی و از شهر های باستانی و اولیه دانست و اظهار داشت: بر اساس وصیت نامه شادروان دکتر ابراهیم عرفانی،"تا زمانی که افراد جوانتر جامعه به آگاهی لازم درباره فرهنگ غنی خویش دست نیافته اند ناگزیر به سوی فرهنگ بیگانه رو می آورند و شیفته و شیدای آن می شوند".

 

وی خاطر نشان کرد: بر اساس وصیت نامه پدرم ، شرایط اقتصادی و قوانین مناسب لزوما موجب رفاه و پیشرفت جامعه و کشور نمی شود، بلکه شناخت کامل هموطنان از هویت فرهنگی بالنده خویش و تلاش برای حفظ و اشاعه آن است که جامعه را به سرافرازی معنوی می رساند و زمینه تبادلات فرهنگی در سطوح بالا با سایر فرهنگها را برایشان میسر می سازد.

 

وی با اشاره به اینکه  برای تجلیل آثار مهم فرهنگی، کاری بهتر از کتابخانه نیست افزود: از این کتابخانه ها و مراکز فرهنگی است که شاعرانی همچون سهراب سپهری، ملا محسن فیض کاشانی و محتشم کاشانی و علما و استادانی به وجود می آیند.

 

وی اظهار امیدواری کرد: تا با اهداء این کتاب های تخصصی مربوط به کاشان و راه اندازی کتابخانه کاشان شناسی بتوانیم زمینه رشد و تعالی روحیه دانش پژوهشی و ترقی علمی این منطقه را شاهد باشیم.

 

رئیس مرکز کاشان شناسی دانشگاه کاشان نیز گفت: کتابخانه تخصصی کاشان شناسی دکتر ابراهیم عرفانی، توسط واقف دکتر شروین عرفانی با اهداء حدود سه هزار جلد کتاب با موضوع های مختلف علمی، فرهنگی، ادبی و اجتماعی در دانشگاه کاشان راه اندازی شده است.

 

دکتر مشهدی با اشاره به اینکه این کتابخانه در دوبخش کتابهایی در خصوص معماری، هنر، ادبیات و فرهنگ کاشان و در بخش دیگر مؤلفان و نویسندگان کاشان گردآوری شده است اظهار داشت: در فاز دوم این کتابخانه قرار است تعداد کتابهای این کتابخانه توسط واقف به پنج هزار جلد افزایش یابد.

 

وی  استفاده از کتابهای این کتابخانه تخصصی را برای عموم آزاد دانست و گفت علاقمندان به حوزه پژوهش می توانند با مراجعه به کتابخانه کاشان شناسی  که به طور موقت در کتابخانه علوم انسانی دانشگاه کاشان دایر شده است کتابهای مورد نیاز خود را تهیه و در همان محل مطالعه کنند.

مسئول کتابخانه علوم انسانی، ادبیات و زبان های خارجی و کاشان شناخت نیز ثبت حدود سه هزار جلد کتاب پیرامون کاشان و تالیفات محققان و پژوهشگران کاشانی مهمترین ویژگی این مرکز دانست .

رمضانعلی خدمتکار ضمن تقدیر از همکاران مجموعه کتابخانه جهت اهتمام و تسریع در راه اندازی مرکز ، برای ارتقا و تکامل روز افزون کتابخانه کاشان شناخت، ادامه مساعدت های بیشر ازسوی  دکتر عرفانی و رئیس دانشگاه را خواستار شد.

 لازم به ذکر است کتابخانه علوم انسانی - ادبیات و زبان های حارجی، کاشان شناخت مجموعا حدود 200 هزار جلد کتاب در موضوعات مختلف و بالغ بر 6500 عضو فعال دانشجو - استاد و کارمند دارد. دسترس بودن و غنی بودن برخی منابع موجود در کتابخانه سبب جایگاه ممتاز آن در سطح کتابخانه های برتردانشگاهی و کشوری گردیده است.
سه شنبه 27 بهمن 1394  10:58:33

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 6 تير 1396  21:54:54
تعداد بازديد از اين خبر : 1338
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
نظر
ورود کد امنیتی :  Audio VersionReload Image